Факти

Світовий попит та запаси газу

Світ вступає в "золоте століття" природного газу. Вже сьогодні це паливо забезпечує 24% первинного споживання енергії планети1. За даними Міжнародного енергетичного агентства, вже у найближчому майбутньому газ відіграватиме більшу роль в енергетичному балансі, оскільки дозволяє посилити енергетичну безпеку через диверсифікацію постачань, стабілізацію систем доставки енергії, зниження викидів парникових газів та інших продуктів горіння.

Порівняння з іншими енергоресурсами

Газ є найбільш ефективним паливом для виробництва електроенергії: нові газові турбіни комбінованого циклу можуть досягти показника перетворення тепла в 60% (5785 btu/кВт-год), тоді як найсучасніші вугільні установки не дотягують до 50% (6824 btu/кВт-год)1. При комбінованому виробництві тепла і електроенергії ефективність газу може сягати 80%. Більш того, ефективність газових електростанцій не залежить від величини встановленої потужності, що характерно для вугільних та ядерних електростанцій.

Споживання газу в Україні

Україна, попри наміри знизити споживання газу, утримує його на досить високому рівні – 57,3 млн. т у.п. на рік. У проекті оновленої Енергетичної стратегії до 2030 року1 закладено збільшення власного видобутку газу до 44,4 млрд. кубометрів на рік, який має на 90% задовольнити попит. Досягнути цього планується за рахунок доопрацювання порядку видачі ліцензій та укладення УРП, вдосконалення системи оподаткування, а також активної роботи із залучення інвесторів.

Основні відмінності

Традиційний газ міститься у великих підземних колекторах у вільному вигляді, як попутний газ (асоційований з нафтою), або як газова «шапка» нафтоносних пластів. В усіх випадках видобуток відбувається через буріння вертикальних свердловин, коли тиск пластів створює потік газу зі свердловини.

Види нетрадиційного газу

Типи нетрадиційного газу – газу ущільнених порід, сланцевого газу та метану вугільних пластів – мають кілька спільних характеристик. Їх об’єднує є низька проникність колекторів, а відтак потреба великої кількості експлуатаційних свердловин для видобування газу.

Особливості буріння

Буріння горизонтальних та похило-спрямованих свердловин використовується через те, що чимало природних тріщин у пластах нетрадиційного газу є вертикальними. Відтак, при бурінні вертикальних свердловин більша їх частина виявляється незадіяною.

Гідророзрив пласта

Пори в сланцях, як правило, настільки малі, що навіть крихітним молекулам метану важко проходити через них. Таким чином, для комерційного видобутку газу необхідно зробити тисячі штучних розривів породи для підвищення її проникності. Якраз цей процес і називають гідравлічним розривом пласту (ГРП).

Хімічні речовини у видобутку

 У речовині для гідророзриву хімічні сполуки займаються відносно невелику частку – від 0,5 до 2% при частці води 98%-99,5%. У США, дотримуючись законодавства, компанії уже давно публікують перелік хімічних реагентів, які використовують для видобутку. Кожен охочий може безперешкодно отримати таку інформацію. Існує спеціальний сайт FracFocus.org, де детально описується кожен із хімічних реагентів на кожному родовищі та свердловині.

Життєвий цикл свердловини

Пошуки та розвідка

Якщо родовище нетрадиційного газу є новим, компанія-розробник спочатку проводить аналіз первинної інформації (зокрема, геологічних оцінок) та проводить буріння кількох пошуково-розвідувальних свердловин. Саме за результатами розвідки та обробки деталізованих даних приймається рішення щодо повноцінного видобутку.

Зменшення впливу: вода

 

Великий об'єм? Дивлячись із чим порівнювати

Для здійснення гідророзриву в одній свердловині потрібно 7-19 млн. літрів води, при цьому в одній свердловині ГРП може бути зроблений кілька разів. Цей процес справді вимагає використання великої кількості водних ресурсів. Однак, на вугільних та атомних станціях використовується значно більший обсяг води. Для виробництва еквівалентної кількості енергії з вугілля, води потрібно втричі більше. Виробництво етанолу вимагає у тисячі раз більше води, порівняно з видобутком нетрадиційного газу1.

← Ctrl   •   Ctrl →

Знайти подію