Полтавська облрада дозволить «Укргазвидобуванню» проводити гідророзриви пластів після надання необхідних документів

1 червня 2016

Державне підприємство «Укргазвидобування» оголосило проведення тендеру на 100 операцій для проведення гідравлічних розривів пласту  на свердловинах Полтавщини. Половину з них планують провести на родовищах нашої області.

1 червня на другому пленарному засіданні сесії обласної ради 7 скликання розглядали це питання.

Проти такої ініціативи виступила комісія Полтавської обласної ради з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр. Її очільник Сергій Мамоян розповів, чому гідророзриви пласту є шкідливими для екології області.

– Після гідророзривів пласта Полтавщина може залишитись без чистої води і ґрунтів. В суміші, яку закачують під землю під час цієї операції шкідливі токсичні хімікати. Деякі з них мутагенні. Ми не можемо допустити, щоб вони отруїли нашу землю. «Укргазвидобування» навіть не запитало в нашої комісії паливно-енергетичного комплексу та користування надрами. Де ж задекларована співпраця? Ми їм потрібні тільки, коли треба погодити чергові дозволи на розробку нових надр. Тому Полтавська обласна рада звертається до «Укргазвидобування» з вимогою скасувати тендер!, — заявив Сергій Мамоян.

З іншого боку, перший заступник голови правління ПАТ «Укргазвидобування» Олександр Романюк вважає, що проведення гідравлічних розривів пласту  не можуть завдати шкоди екології грунтових вод. Навпаки – проведення цієї операції може сприяти посиленню енергетичної потужності області та зниженню ціни на газ:

– На участь у тендері подали заявки 11 компаній, з них 10 — міжнародних. Без гідророзриву пластів енергетична незалежність України просто неможлива. Потрібно розуміти, що коли ти не вкладаєш у власний видобуток газу, тоді будеш вкладати у російський чи якійсь інший.  При цьому, вартість робіт по гідророзриву  у іноземних компаніях буде вдвічі дешевшою, ніж у приватних компаніях. Розрив буде на глибині 5 кілометрів — вище ґрунтових вод. Це не зашкодить екології Полтавської області, – розповідає Романюк.

Також представник «Укргазвидобування» зазначив, що до тендеру підготувалися та долучаться  фахівців із Східної Європи.

Свою думку із цього приводу висловив депутат облради Валерій Прядко. За його словами, «Укргазвидобування» проводить тендер на 1 мільярд гривень і встановлює доволі стислі терміни, а площі, себто розміри територій, де буде проводитися робота, у документації не зазначені.

– Скоріше за все, переможець вже давно визначений. Але ми цього не допустимо. Наша вимога— «Укргазвидобування» має надати обласній раді список площ, проекти і результат екологічних експертиз. Тільки після цього вони можуть отримати право проводити технології масових гідророзривів. До цього вимагатимуть скасувати конкурс, бо вже 3 червня повинні розкрити пропозиції.

Загалом 58 депутатів проголосувало за ідею Валерія Прядка і надасть дозвіл на проведення гідравлічних розривів пласту  на свердловинах Полтавщини тільки після отримання всіх необхідних документів.

Довідково:  Гідравлічний розрив пластів (або коротко «фрекінг»від «англ. fracking») — технологія видобутку горючого газу з природних кам’яних родовищ. Передбачає нагнітання у породи великих кількостей води під великим тиском, що спричиняє тріщини у породі, а потім закачування суміші води та твердої речовини «пропанту» (дрібнозернистий пісок та невеликі кількості інших додатків, відомих як хімічні речовини для фрекінгу, які допомагають утримувати тріщини відкритими) у свердловину і через перфоратори в обсадженні у сланцеву породу для видобутку нетрадиційних видів викопного палива (таких як метан вугільних пластів, ущільнені пісковики та сланцевий газ) та для підвищення дебіту виснажених нафтових родовищ. Гідравлічний тиск, створений закачуванням рідини у свердловину, достатній для того, щоб утворилися тріщини (фіссури) у резервуарі і сланцева порода розкололася на відстані 1000 м у кожний бік від сталевого трубопроводу, вивільняючи газ з порід та допомагаючи газу попасти у свердловину через численні тріщини у породі та піднятися на поверхню.

Теги: гідророзрив, фрекінг, Укргазвидобування

← до списку новин

Знайти подію